Generálny manažér Jozef Budaj o novej sezóne

Už tento pondelok sa naše mužstvo po prvýkrát stretne pred sezónou, ktorá už netrpezlivo klope na dvere. My sme si zavolali na „slovíčko“ manažéra Jozefa Budaja, aby nám prezradil, aká je situácia a nálada v klube pred novým ročníkom súťaže.

Ako by ste zhodnotili minulú sezónu?

Bola to veľmi dobrá sezóna plná zvratov. Začali sme dobre, potom cez určité zranenia sme sa dostali do ťažkej situácie, ale myslím si, že silou mužstva sme sa vrátili naspäť. Od začiatku predkola play-off sme sa zomkli a hrali sme to, na čo máme. Tam sa ukázalo, že máme veľmi dobrú partiu.

Prebiehajú už prípravy na blížiaci sa začiatok sezóny. Aké sú ciele do novej sezóny?

Po individuálnej letnej príprave hráčov sa stretneme na spoločnom zraze tento pondelok (pozn. redaktora: 31.7.2023), keďže nás čaká pomerne skoro pohárový zápas s Novými Zámkami. Naším cieľom do novej sezóny je skončiť v tabuľke v prvej šestke po základnej časti, aby sme sa vyhli predkolu play-off. Liga vyzerá byť tento rok veľmi kvalitná a zároveň vyrovnaná. Sú tam tímy ako Žilina alebo Prešov, ktoré disponujú kvalitným kádrom. Každý zápas bude náročný, takže budeme postupovať od zápasu k zápasu.

Ako to vyzerá aktuálne so skladbou kádra na novú sezónu?

Káder máme viac menej uzatvorený. Samozrejme budeme ešte skúšať niektorých mladých hráčov, aby sme ich videli v príprave a uvidíme ako sa budú ukazovať. Dá sa ale povedať, že jadro, respektíve ťahúňov mužstva máme už podpísaných.

Nevidíme v tíme žiadnych „importov“. Plánujete ešte doplniť káder zahraničnými hráčmi?

Samozrejme, importi sú často veľkým prínosom do mužstva. Aj minulú sezónu sme mali zahraničných hráčov, ktorí mužstvu dosť pomohli, avšak hlavná priorita klubu je dávať šancu slovenským hráčom. Momentálne máme káder poskladaný zo Slovákov, o ktorých si myslím, že sú natoľko kvalitní, že nepotrebujeme importov. Uvidíme však, čo priebeh sezóny prinesie.

Po minulé roky sme boli farmou Zvolena. Ostáva to tak aj ďalšiu sezónu?

Tak ako aj minulú sezónu, budeme farmou Zvolena. Pred sezónou sme si určili jasné pravidlá, aby to fungovalo. Vieme, že tam boli niektoré veci, ktoré neboli ani z jednej ani z druhej strany ako sme si predstavovali, ale po vzájomnej dohode sme teraz na správnej ceste. Chceme dávať priestor mladým hráčom zo Zvolena a naopak Zvolen nám pomôže v situáciách, keď to budeme potrebovať.

Boli nejaké komplikácie, po tak úspešnej sezóne, udržať jadro tímu?

Chcel by som vyzdvihnúť niektorých hráčov, ktorí mali aj iné ponuky za lepšie peniaze, ale napriek tomu sa rozhodili ostať v Žiari. Ukázali práve to srdce, že chcú hrať za Žiar a že je to pre nich česť a hrdosť byt súčasťou žiarskeho hokeja. Myslím si, že to bolo na jednej strane ťažké, ale na druhej strane tu bola veľká pomoc zo strany hráčov, ktorí sami chceli a ja som za to rád a ďakujem im. Verím, že ich rozhodnutia sa časom ukážu ako správne.

Ako sa zrodilo, že sa trénerského kormidla chytí práve Jerguš Bača?

Čo sa týka trénerského postu vieme, že tréner Šimko dostal ponuku z rodného mesta, takže mu prajeme, aby sa mu darilo a sme mu vďační za odvedenú robotu, ktorú urobil v klube a veľmi si ho vážime. Jerguša Baču ja ako trénera poznám už dlhší čas. Viem, že pracoval v mládežníckych reprezentáciach. To znamená, že pozná aj dosť mladých hráčov a myslím si, že aj ako hráč ma obrovské skúsenosti. Je to tréner, ktorý hral AHL, tak isto pričuchol aj do NHL a patrí aj medzi “zlatých chlapcov”. Je to prirodzená autorita takže pevne verím, že to bude veľmi dobrá akvizícia. Osobne som na 100% presvedčený, že je to muž na správnom mieste a verím, že sezóna bude úspešná.

Čo hovoríte na fanúšikov v Žiari? Začiatok sezóny nebol asi podľa predstáv z pohľadu návštevnosti, ale záver bol úplne iný, dokázali sme vypredať Slovalco arénu.

Myslím, že za posledné roky sa pomaly ten žiarsky fanúšik vrátil na zimný štadión. Určite sa budeme snažiť prilákať fanúšikov možno nejakým oživením predaja lístkov, tombolou a podobne. Budeme sa snažiť, urobiť to pre fanúšika čo najzáživnejšie. Samozrejme určite by som chcel ale vyzdvihnúť žiarskeho fanúšika, pretože tá atmosféra, ktorá bola ku konci sezóny jednoznačne gradovala. Keď to porovnám zo začiatkom, neskutočne sme im za to vďační.

Please follow and like us:
fb-share-icon