Na slovíčko s trénerom

Tréner Ján Šimko prevzal pozíciu hlavného trénera po Norbertovi Javorčíkovi a s príchodom nového roka doslova nasadol do “rozbehnutého vlaku”. Po rýchlom zoznámení sa s tímom, viedol už po troch dňoch “indiánov” v zápase proti Dubnici a o dva dni proti Trnave. Nedá sa očakávať zmena mávnutím čarovného prútika, hráči sa musia zžiť s požiadavkami a herným systémom nového trénera a rovnako sa do mužstva musia zapracovať hráči, ktorí náš káder doplnili. Čas sa ale neúprosne kráti a my potrebujeme zbierať body, čo si uvedomujú všetci, vrátane hráčov, aj trénera.

Zaujímalo nás, ako po dvoch odohratých zápasoch hodnotí nový tréner situáciu v tíme, aké sú jeho postrehy a na čom je potrebné akútne pracovať, aby sa situácia čo najskôr zlepšila.

“Mužstvo je pod “dekou” a myslím si, že hlavne tá psychická stránka je veľmi dôležitá, aby si chlapci začali znovu veriť a začali situácie v zápase riešiť sebavedomo. V športe celkovo, nielen v hokeji, sú chyby, ktoré sa stávaju, ale my sme po nich dosť padali. Ďalšou vecou je, že potrebujeme to zdvihnúť aj kvalitou. Čaká nás teraz veľa zápasov a tréningovým procesom sa v takej krátkej dobe nedá všetko vyriešiť a ani už nebude toľko času. Poviem to otvorene, musíme začať brankárskym postom, jednoducho priniesť tam kvalitu, ktorá nám zdvihne sebavedomie, ďalej v obrane potrebujeme vyriešiť veci, kde nás “tlačí topánka” a samozrejme ten valec sa bude posúvať ďalej do ofenzívy. Musíme skutočne popracovať na kvalitatívnych príchodoch hráčov a popracovať na sebavedomí, aby sa mužstvo po psychickej stránke dokázalo zdvihnúť a odohrať konštantný zápas šesťdesiat minút.”

Ján Šimko má za sebou niekoľko sezón v extralige, v pozícii asistenta trénera na lavičke Popradu, či Liptovského Mikuláša a v tejto sezóne aj v pozícii hlavného trénera Liptákov, odkiaľ prišiel do Žiaru. Zaujímalo nás preto, v čom vidí rozdiely medzi SHL a extraligou.

“Najväčšie rozdiely sú jednoznačne v zručnostiach, rýchlosti prevedenia správnych rozhodnutí a mentálna stránka hráčov. Korčuľovanie a nasadenie je veľmi porovnateľné s extraligou, pretože to sú hlavne veci o chcení a pokiaľ hráči chcú, tak je to v SHL aj v extralige na rovnakej úrovni. Najväčší rozdiel je v zručnosti prevedenia zápasových situácií v maximálnej rýchlosti, herná inteligencia a mentálna vyspelosť hráčov. V tom sú najväčšie rozdiely.”

Už dnes nás čaká súboj v hlavnom meste, proti Modrým krídlam. Hráči každý deň veľmi tvrdo a intenzívne dreli na tréningoch, aby sa zlepšovali a osvojili si herný systém nového trénera. Veríme, že všetko to vynaložené úsilie sa začne prejavovať v zápasoch, naši hráči sa opäť budú tešiť z víťazstiev, vráti sa pohoda a dobrá nálada.

Please follow and like us:
fb-share-icon