Na slovíčko s trénerom

Indiáni svoj prvý prípravný zápas odohrajú na domácej pôde so súperom z Levíc. Pred zápasom sme sa porozprávali s novým trénerom Norbertom Javorčíkom o víziách, kádri a celkovom fungovaní v jeho novom pôsobisku.

Ako sa zrodila myšlienka vášho príchodu do Žiaru nad Hronom?

“S pánom prezidentom Jánom Baranom sme sa už dlhšie rozprávali o jeho vízii vybudovať v Žiari klub, kde by hráči dostávali priestor na rozvoj. Týkalo by sa to samozrejme hlavne mladých hráčov, ktorí prichádzajú z mládežníckeho hokeja, ale aj hráčov, ktorí sa do istej miery ešte nedokázali dobre etablovať v seniorskom hokeji. Ja som vtedy ešte pôsobil v Banskej Bystrici, takže už vtedy to boli prvé kontakty a prvé myšlienky najmä z jeho strany. Ja som bol s jeho víziou stotožnený, páčila sa mi a keď tento rok prišla možnosť vytvoriť farmársky tím v Žiari nad Hronom a bol som oslovený, či ako tréner budem tento tím zastrešovať, súhlasil som a bol som rád, že sa túto myšlienku budeme pokúšať rozvíjať.”

Ako hodnotíte zázemie a podmienky, s ktorými ste sa v Žiari nad Hronom stretli?

“V porovnaní s tým, čo si tu ja pamätám ešte ako hráč, je to vynikajúce. Čo sa týka zimného štadióna, ľadovej plochy, základného zázemia pre hráčov a mládež, je to tu vybudované na slušnej úrovni. Ak chceme tú našu víziu, že Žiar bude klubom, kde budú mať hráči priestor na rozvoj, skutočne napĺňať, budeme musieť na podmienkach hráčov zapracovať najmä čo sa týka tréningu mimo ľad a nejakej kompenzácie, regenerácie. Toto sú oblasti, kde sa žiarsky hokej bude musieť posunúť smerom dopredu. Čo mňa teší, je fakt, že funkcionári to chápu rovnako a budú sa snažiť zabezpečiť malými postupnými krokmi, robiť neustály progres v tejto otázke podmienok.”

Máte nejaké osobné ciele, ktoré by ste chceli s tímom v Žiari dosiahnuť?

“Myslím si, že v prvom rade som sa stotožnil s tým, čo funkcionári na čele s prezidentom Baranom prezentujú, to znamená vytvoriť zo Žiaru tím, kde budú mladí hráči napredovať, to je môj hlavný cieľ. Ďalej aby sme už tento rok dokázali s hráčmi pracovať tak, že budú oni a samozrejme aj hokejové okolie vidieť ich zlepšenie. Ak by sa nám podarilo nejakých hráčov dostať aj do extraligy, že by tam získali relatívne slušnú porciu času, to by bol taký prvý krok, ktorý by sme chceli splniť. Čo sa týka výsledkových cieľov, určite momentálne nemáme presne stanovené ciele. Myslím, že naším prvým krokom bude etablovať sa na prvoligovej úrovni, zastabilizovať podmienky okolo hokeja tak, aby sme vytvorili hráčom priestor na rozvoj a až následne sa môžeme baviť v priebehu sezóny o tom, či budeme na nejaké konkrétne miesto útočiť alebo či si stanovíme nejaký konkrétny výsledkový cieľ. Základný cieľ je rozvoj hráčov a skúsiť dostať hráčov aj pomocou žiarskeho klubu do extraligy.”

Ako vidíte reálne možnosti spolupráce so zvolenským klubom a žiarskou farmou? (výmena hráčov)

“Tým, že je podpísaná farmárska zmluva medzi týmito dvomi klubmi, si myslím, že je to dané farmárskou zmluvou. Samozrejme, je dobré povedať hneď na začiatku, že táto zmluva sa bude týkať najmä hráčov zvolenského tímu, ktorí sú na pomedzí extraligy a prvej ligy a potrebujú dostatočný počet ice-timu, ktorý ešte v extralige nemajú. Bude sa týkať hráčov juniorského tímu, ktorých tak isto chceme rozvíjať aj v prostredí mužského hokeja. Povedať, že sa hviezdne mená zvolenského tímu objavia v žiarskom tíme by asi bolo scestné, ale myslím si, že hráči z extraligového zvolenského tímu, ktorí potrebujú viac ice-timu sa budú v žiarskom drese objavovať pravidelne. To je zatiaľ výstup z našej dohody a myslím si, že aj toto prípravné obdobie, ktoré sa nám začína prvým zápasom, nám bude slúžiť na to, aby sme túto našu spoluprácu aj v praxi overili a tie úvodné muchy, ktoré tam určite budú, vychytali a aby sme do súťažnej sezóny aj my, ako prvoligový tím a farma Zvolena, ale aj Zvolen ako extraligový tím, dokázali tie výhody farmárskeho tímu využívať.”

Trénera indiánov sme sa opýtali aj na aktuálnu skladbu kádra.

“Skladba kádra je teraz našou absolútnou prioritou, aby sme si vyskladali káder najskôr na začiatok prípravného obdobia a potom aby sme v prípravnom období zložili káder, ktorý bude plniť všetky funkcie, ktoré som už spomínal. Samozrejme, chceme žiarskych kmeňových hráčov rozvíjať tak, aby boli schopní zaujať extraligových trénerov. Chceme pomáhať zvolenským hráčom, aby mali dostatok ice-timu a takisto aby boli pripravení na svoju úlohu v extralige. Chceme pomáhať zvolenským juniorom pri prechode k mužom. Samozrejme, tieto úlohy nás aj zaväzujú k tomu, aby sme ten káder vyskladali tak, aby sme všetky úlohy aj mohli splniť. To znamená, že fanúšikovia by nemali očakávať príliš veľa známych mien, skôr musíme vyskladať tím tak, aby sme boli schopní plniť tie naše záväzky voči zvolenskému klubu. Budeme sa snažiť angažovať mladých hráčov, ktorí by mohli byť zaujímaví pre Zvolen, ale musíme zároveň vytvoriť aj priestor v našom tíme pre zvolenských hráčov. Povedal by som, že začneme skromnejšie. Budeme sa snažiť vytvoriť základ na úrovni 12-15 hráčov a potom ho postupne rozširovať tak, aby aj náš tréningový proces bol kvalitný a aby sme aj my za pomoci hráčov zo Zvolena, či už z extraligy alebo z juniorského tímu, boli schopní trénovať v počte 20 hráčov plus dvaja resp. traja brankári.”

Máme obsadené miesta na všetkých postoch alebo ešte bude treba niečo doplniť?

Samozrejme, že hráčsky tím je do istej miery vyskladaný. Tak ako som povedal, máme priestor na to, aby sme zobrali aj zvolenských hráčov, aj zvolenských juniorov a zároveň máme priestor pre žiarskych kmeňových hráčov, s ktorými sme sa dohodli na spolupráci. Myslím, že by bolo dosť naivné si myslieť, že sa nám hneď na začiatku podarí trafiť všetkých adeptov. Nie je to pohľad na hráčov len z našej strany, je to aj pohľad hráčov na klub a obidva pohľady si musia sadnúť, takže očakávam, že v našom kádri ešte pohyb bude a ten pohyb sa nezastaví ani po začiatku súťaže. Dá sa povedať, že pretransformovať druholigový tím na prvoligový je dosť náročná úloha a neradi by sme vymenili úplne všetkých hráčov, ale veľký pohyb tam nastane a chceme v tejto sezóne zastabilizovať káder tak, aby sme už tie naše spomínané úlohy dokázali plniť.”

Please follow and like us:
fb-share-icon